Hledáte chalupu?

21.06.2021

 Vybrali jste si? Než se vydáte na prohlídku, doporučujeme se zaměřit na pár důležitých bodů:


–   chalupa se kupuje "za hotové"

Drtivá většina klientů kupuje chalupy v hotovosti. Pokud ale někdo potřebuje její pořízení financovat hypotéčním úvěrem, pak banky požadují, aby objekt měl minimálně evidenční číslo. Stavební spořitelny mají zase podmínku, že objekt musí být zapsán na katastru nemovitostí k trvalému bydlení. Tím se ale prostor pro výběr snižuje. Před výběrem správné rekreační nemovitosti je tak třeba ověřit, zda vám budou stačit vlastní prostředky nebo zda je možnost chalupu dofinancovat úvěrem. 

–   pestré cenové rozpětí

Ceny, za které se některé objekty prodávají, jsou velmi různorodé. Snadno narazíte na nádherné roubenky či chalupy o velikosti rodinného domu s vlastním wellness. Bývají skryté uprostřed nádherné přírody a většina z nás si dovede představit, že zde stráví nejen léto. Takové objekty se ale prodávají klidně za několik milionů korun. Pokud hledáte něco skromnějšího, nejlevnější chaty se dají pořídit i za méně než 200 tisíc. U těch je ale většinou třeba počítat s rekonstrukcí.

–   pozor na technický stav

Řada chalup jsou starší domy, které mohou mít technické nedostatky. A zdaleka nemusí jít o předem rozpoznatelné závady. Pozor si dejte především na stav dřevěných konstrukcí krovů, trámy, vzlínající vlhkost a izolace. U starších objektů je vhodné zajistit si technickou prohlídku, která případné nedostatky odhalí včas. Zda si bude nový majitel řešit rekonstrukci sám nebo to nechá na odbornících je už čistě na něm.

–    výdělečné chalupy

Někteří podnikavci také zvažují koupi apartmánů nebo celého objektu v horách, které následně budou využívat pro krátkodobé pronájmy, například přes Airbnb. Takové podnikání může být sice výhodné, ale má svá pravidla a specifika. Od zajištění servisu, přes nutnost mít živnostenské oprávnění až po čas, který je nezbytné novému podnikání věnovat. Alternativou mohou být komplexy nemovitostí, kde rovnou existuje správcovská firma, která se o tyto věci postará za vás. Ale o tom zase někdy příště.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli řešení, neváhejte se na mě obrátit. Společně najdeme tu ideální rekreační nemovitost!

Váše certifikovaná realitní makléřka.

Natalya Laykina

608 949 242

natalya.laykina@re-max.cz