Jaro 2023 a trh s nemovitostmi

07.03.2023


V dnešním článku bychom se rádi podívali na situaci na trhu s nemovitostmi v Praze na jaře roku 2023. Praha je jedním z nejpopulárnějších měst v Evropě a láká mnoho lidí, kteří hledají nemovitost v této oblasti. Jak tedy vypadá situace na trhu s nemovitostmi v Praze v roce 2023?Ceny bytů a rodinných domů v loňském roce zažily zvrat. Po deseti letech vytrvalého stoupání začaly poprvé klesat. Důvodem byl malý zájem od lidí, kteří nedosáhli na hypotéku. Jedna kategorie nemovitostí ale vytrvala. Ceny stavebních pozemků za rok vzrostly o 22,2 procenta.

Poptávka po nemovitostech stoupa. Nemovitosti na trhu přibývá. Kupující ve výhodě.

Experti předpovídali výrazný propad cen nemovitostí. Mělo by k němu dojít už na jaře. Mnozí zájemci o vlastní bydlení tak vyčkávají, co se bude dít a zda nebudou mít příležitost lépe koupit. Čas ale ukazuje, že se extrémní scénáře ani zčásti zatím nenaplňují. Byty sice zlevňují a slevy jsou stále běžnější, masivní výprodeje ale nenastaly.

Cenu teď neurčuje prodávající, ale kupující. Takže ti majitelé, kteří chtějí prodat, musí kupci nabídnout slevu. Kupující má velký vyber nemovitosti a proto dnes moc s nákupem nespěchají. V současnosti těžké nastavit správnou cenu. Prodávající mají velké oči z doby před dvěma roky, kdy mohli cenu nastavit vysoko a stejně prodali za par týdnu. Už jak to bývalo za pandemii na trhu s nemovitostmi, na jaře 2023 ne bude.

Vzhledem k tomu, že Praha je jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v Evropě, jsou nemovitosti v centru města  stále velmi drahé. Tyto nemovitosti jsou většinou určeny pro zahraniční investory, kteří si mohou dovolit vysoké ceny. 

V oblasti pronájmů je situace jiná. Ceny pronájmů v Praze jsou vysoké a stále rostou. Pronajímatelé mají mnoho zájemců a mohou si dovolit vyšší nájemné.

Prodej nemovitosti není jednoduchá cesta, a to nejen z pohledu odborných názvů. Chcete se na něco zeptat? Neváhejte se na mě obrátit.

Váše certifikovaná realitní makléřka.

Natalya Laykina

608 949 242

natalya.laykina@re-max.cz